Şht. Erdoğan Yıldız Sokak NO:5, Kızılay Lefkoşa, KKTC
0392 444 ELIT (3548)

İleri Yaşta Gebelik Mümkün Mü?

İleri Yaşta Tüp Bebek Tedavisi ve Hamilelik

İleri yaşta tüp bebek tedavisi ve hamilelik uzun yıllardır tüp bebek uzmanlarının ve tüp bebek tedavisi ile hamilelik elde etmeye çalışan kadınların gündemindedir. Kadın en çok kaç yaşında kendi yumurtaları ile gebelik elde edebilir? Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı kaç olmalıdır? Kendi yumurtası ile gebelik elde eden en yaşlı kadın kaç yaşındadır?

Tüm bu sorular ekseriyetle 40 yaş üzerinde olan ve hiç çocuk sahibi olmamış kadınların yakınen ilgilendiği ve cevap aradığı sorulardır. Aslında bu soruların bir kısmını cevaplamak çok da kolay değildir çünkü her kadın farklıdır. Her kadının yumurtalık rezervi, üreme fizyolojisi ve çevresel faktörleri birbirinden farklılık gösterir. Bu yüzden her kadına standart bir şekilde tedavi uygulamak ve benzer sonuçlar beklemek doğru olmayacaktır.

Bugüne dek kendi yumurtaları ile tüp bebek tedavisi sonrasında hamilelik elde eden en yaşlı kadın 49 yaşındadır. Bu hamilelik, bu kadının 47 yaşında iken dondurmuş olduğu embriyolar ile elde edilmiş bir hamileliktir. Bu durumda, aslında bu kadının 47 yaşındaki yumurtaları ile hamilelik elde ettiğini söyleyebiliriz. Standart tüp bebek tedavilerinde bu sınırı aşmak ve daha ileri yaşlarda gebelik elde etmek çok mümkün değildir.

Günümüzde bu 47 yaş sınırını aşabilmek ve daha ileri yaştaki kadınlarda da kendi yumurtalarını kullanarak gebelik elde etmek için denenmiş olan birçok metod vardır. Bu metodların bir kısmı umut verici nitelikte olmakla birlikte, günümüzde bir fiil klinik uygulama olarak sunulan pek alternatif yoktur. En azından birkaç tüp bebek merkezi dışında. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi gerek genetik altyapısı, gerek 5 farklı laboratuvarı, gerekse kendini sürekli geliştiren uzman kadrosu ile tıptaki tüm yenilikleri anında uygulamaya geçirebilmektedir. Belli başlı klinik deneylerde elde edilen başarılar, FDA tarafından uygun görülen fakat yurt dışında birçok bürokratik engele takılabilirken, yan etkisi bulunmayan, ve hastalara zarar verebilecek nitelikte olmayan tedavileri merkezimizde de deneyerek başarı şansımızı artırıyoruz.

ESHRE ve ASRM gibi konferanslarda önde gelen bilim adamlarının uygulamada başarı elde ettiği bazı protokoller ve bunların mevcut bilgi birikimi ile harmanlanması sonrası Kıbrıs Tüp Bebek Merkezinin geliştirdiği metodlar sizlere başarı olarak geri dönmektedir. Merkezimizde geliştirilen ve ileri yaşta kadınlarda kendi yumurtaları ile hamilelik elde etmeyi hedefleyen tedavilerimiz aşağıdakileri içermektedir.

1- Human Growth Hormone (Büyüme Hormonu) Tedavisi: Büyüme hormonu, insan vücudunda salgısı olan ve hücre büyümesi ve gelişmesini tetikleyen bir hormondur. Tüp bebek tedavisi öncesi düşük dozlarda verildiği takdirde oogenez esnasında yumurtanın genetik gelişimine olumlu katkı sağladığı tespit edilmiştir. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezinde bu tedaviyi özellikle PRP tedavisi ile birleştirmekteyiz.

2- Platelet Rich Plasma (PRP) Tedavisi: PRP tedavisi, platelet bakımından zengin kan plazmasının yumurtalık içerisine verilmesi ile yapılır. Kişinin kendi kanından elde edilen plateletler, laboratuvar ortamında zenginleştirilerek yumurtalıklara verilir. Amaç, yumurtalıklarda mevcut olan ve durağan şekilde bekleyen kök hücreleri aktif hale getirmektir. Bu tedavi, büyüme hormonu tedavisi ile takviyelendiği zaman, yeni oluşacak olan yumurta hücrelerinin oogenez aşamalarında genetik olarak desteklenmesini ve mayoz bölünmenin düzgün gerçekleşmesini sağlar.

3- Tüp Bebek protokollerinin kişiye göre belirlenerek rejeneratif tıp yardımı ile desteklenmesi: Merkezimizin rejeneratif tıp bölüm başkanı tarafından bir müddettir başarı ile yürütülmekte olan sistemik kök hücre tedavisi ile ileri yaşta gebeliklerde oldukça umut verici gelişmeler kaydetmiş bulunuyoruz.

Tüm tedavilerimiz denenmiş ve başarısı ıspatlanmış tedaviler olmakla birlikte, bu tedavileri çok kısa bir süredir sunuyor olmamız hala ileri yaş gebeliklerinde gidilmesi gereken uzun bir yol olduğu anlamına gelmektedir. Bu çıtayı oldukça yükseltmiş olmakla birlikte, daha katedecek çok yolumuzun olduğu bilinci ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özyiğit
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi

Cevap Bırakın