Kıbrıs Tüp Bebek Başarı Oranları

Bu bölümde, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’nin sunduğu tedavilerde yıllar bazında başarı oranlarını bulabilirsiniz. Başarı istatistiklerimiz genel olarak yaş gruplarına göre kategorize edilmiştir. Fakat, bilinmesi gerekir ki, tüp bebek tedavilerinde başarıyı etkileyen birçok unsur mevcuttur. Bu unsurlar, kadın ver erkeğin infertilite analizleri ile birebir bağlantılıdır. Bu yüzden, tüp bebek tedavilerinde başarı şansı her bir hastanın bireysel analizi sonucunda yorumlanabilir. Tüp bebek tedavilerinde başarı şansını etkileyecek olan ana başlıklar şu şekilde sıralandırılabilirler:

 • Kadının yaşı
 • Kadının hormon değerleri
 • Kadının rahim ve yumurtalıklarının genel durumu
 • Önceki tedavi ve infertilite geçmişi
 • Kadın ve Erkeğin genetik değerlendirmesi
 • Erkeğin sperm parametreleri

Tedaviye başlamadan önce hastalarımızın en fazla merak ettikleri konulardan biri de tüp bebek tedavisnde başarı ve gebelik elde etme oranıdır. Bu nedenle her yıl yaptığımız tüm tedavileri kapsayan yaş grupları ile ilişkilendirilmiş gebelik oranlarını hesaplayıp web sitemizde açıklamaktayız.

Aşağıda gördüğünüz yıllar bazındaki başarı istatistikleri embriyo transferi ile sonuçlanan tüp bebek tedavilerine ait sonuçları göstermektedir. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’nin başarı istatistikleri Kıbrıs’taki ve dünya genelindeki mevcut diğer merkezler ile karşılaştırıldığı zaman merkezimizin başarı şansının oldukça yüksek olduğunu göreceksiniz. Merkezimizin sunduğu tedavilerdeki üstün başarı performansının başlıca sebepleri aşağıdaki şekilde açıklanabilir:

 • 15 yılı aşkın bir süredir tüp bebek hizmeti sunan merkezimizin ve ekibimizin tecrübe ve bilgi birikimi,
 • Merkezimizin sadece bir tüp bebek merkezi değil, aynı zamanda bir araştırma merkezi oluşu,
 • Özellikle donasyon programlarımızda sadece gebeliği ıspatlanmış 19-25 yaş arası donörlerin kullanımı,
 • Hastalarımıza tedavi sunmadan önce kapsamlı bir analiz yaparak en doğru tedaviyi belirliyor olmamız,
 • Tüm tedavilerimizde başarı şansınızı artıran Mikroenjeksiyon teknolojisini kullanıyor olmamız,
 • Embriyo gelişimini embriyoskop teknolojisi ile takip ederek sadece en iyi embriyoları transfer etmemiz,
 • İleri yaşta hastalarımıza tandem siklus veya sitoplazmik transfer gibi başarı unsuru yüksek tedaviler sunuyor olmamız,
 • Dr. Savaş Özyiğit’in tüp bebek dalında bir duayen olması ve kendi embriyo transfer yöntemlerini geliştirmiş olması,
 • Embriyo transfer’inden önce sizin bu prosedüre en etkin şekilde hazırlanıyor olmanız.

Aşağıdaki tabloda verilen tüp bebek başarı oranları, iki ve daha fazla embriyonun transfer edildiği vakaları örneklem olarak almıştır. Tek embriyo transferlerinde başarı şansı daha düşük olduğundan iki ve daha fazla embriyonun transferi başarıyı artıran bir unsur olarak tercih sebebidir.

2023 yılı Tüp Bebek Başarı Oranları:

Yaş/TedaviIUITüp BebekYumurta DonasyonuSperm Donasyonu Embriyo Donasyonu IVF + PGD MS IUI Microsort IVF + PGD Sitoplazmik Transfer
21-29%36%82%94%81%100%84%32 %80 N/A
30-34%27%62%90%70%84%71%23 %72 N/A
35-39%21%54%81%54%80%58 %18%5650%
40-44%12%20%78%21 %71 %22%4%18%24
45+1%%4%62%4%66 %6%0 %4%7

Bireysel olarak tüp bebek tedavilerinde başarı şansınızı artırmak için alınabilecek bazı önlemler, yumurta ve sperm kalitesini geliştirmeye ve artırmaya yönelik bazı tedbirler mevcuttur. Birçoğumuz kendi kendimize sormuşuzdur; Yumurta veya sperm kalitesini artırmak için ne yapabilirim diye. Her ne kadar da infertilite problemlerini sadece vitamin takviyeleri ya da basit önlemlerle çözümleyemesek de, kişiye özel bazı önlemler ve takviyeler tüp bebek tedavilerinin yanında başarı şansınızı artırmaya yardımcı olabilirler. Bu tür takviyeler ve yan tedavilerin uygulanması her zaman kişiye özel ve kişinin hem üreme geçmişi hem de genel sağlık durumu göz önünde bulundurulduktan sonra yapılmalıdır. Unutmayın ki tek bir reçete’nin tüm hastalara uygulanması başarı getirmeyecektir.