Kısırlık İnfertilite Sebepleri ve Tedavisi

İnfertilite (Kısırlık) Hakkında Genel Bilgi

Genellikle halk arasında kısırlık olarak tabir edilen infertilite, bir yıl veya daha uzun bir süre korunmaksızın düzenli cinsel birleşme yaşanmasına rağmen gebelik elde edememe durumudur. Şayet bir yılı aşkın bir süredir deneniyor ve gebelik elde edilemiyorsa, daha fazla beklemeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Bazı çiftler infertilite problemine gerekli hassasiyeti göstermemekte ve yıllarca bekledikten sonra bir uzmanın görüşüne başvurmaktadırlar. Bunun sonucunda, yaş çok ilerleyebilmekte ve çiftler kendi yumurta ve spermleri ile gebelik elde edebilme şansına artık sahip​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ olamamaktadırlar.

Bu sebeple, altın kuralımız, bir yıl gibi bir süre tüm denemelere rağmen gebelik elde edilemiyorsa, mutlaka infertilite testlerini yaptırmak için jinekoloğunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bir yıllık bekleme süresi kesin bir kural değildir. Ne zaman bir uzman yardımına başvurulacağı kişilerin infertilite geçmişi ve yaşları ile de alakalıdır. Mesela 20’li yaşların başındaki bir çift’in uzman yardımına başvurmadan önce bir müddet doğal yollarla gebelik elde etmeye çalışması gayet olağan bir durumdur.

Fakat 40’lı yaşların başında bir kadının bir yıl gibi bir süre beklemesi durumunda yumurtalık rezervindeki kaybın geri döndürülemez bir noktada olacağı için, bir yıllık bir bekleme süresi yerine, 6 ay gibi bir deneme sürecinin ardından bir uzmana görünerek gerekli test ve tetkikleri yaptırması daha doğru olacaktır.

Halk arasındaki yanlış inanışlardan bir tanesi de, infertilite probleminin genellikle kadınlardan kaynaklandığını düşünmektir. Halbuki, infertilite sorunu kadınlarda ve erkeklerde tamamen eşit oranlarda rastlanmaktadır.

Genel olarak, infertilite sorunlarının üçte biri kadın kaynaklı, üçte biri erkek kaynaklı ve geriye kalan üçte biri de ya hem kadın hem erkek kaynaklı, ya da açıklanamayan infertilite grubu olarak ayrılmaktadır.

İnfertilite probleminin görülme sıklığı ve infertilite problemine katkı koyan faktörler aşağıdaki şekilde özetlenmiştir:

Resim 1: İnfertilite (Kısırlık) Sebepleri’nin Erkek ve Kadınlara Dağılımı

Kadın faktörlü infertilite ve erkek faktörlü infertilite sebepleri de kendi içlerinde ayrılırlar. Aşağıdaki grafiklerde erkek kaynaklı kısırlık sebeplerinin görülme sıklığı ve kadın kaynaklı kısırlık sebeplerinin görülme sıklığı özetlenmiştir. Kadınlarda ve erkeklerde görülen infertilite sorunlarının daha detaylı açıklamaları için kadın ve erkek infertilitesi adlı bölümlerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Resim 2: Kadınlarda Başlıca İnfertilite Nedenleri
Resim 3: Erkeklerde Başlıca İnfertilite Nedenleri

İnfertilite tanı ve tedavilerinde en önemli husus, normal üreme fizyolojisinin nasıl işlediğini bilmek, ve normal fizyolojik sürecin nerede tıkandığını tespit edebilmektir. İnfertilite vakalarında her zaman yüzde yüz bir teşhis konulamasa bile, normal fizyolojik işleyişin neresinde bir sorun olduğunun tahmini bile doğru bir tedavi izlemek için önemli bir bulgudur. İnternet sitemizde, çoğu tüp bebek merkezinden farklı olarak, bilimsel seviyede bilgiye ulaşacaksınız. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi ekibi olarak size standart medikal hizmetler sunmak ve nasıl bir tedavi görmeniz gerektiğini anlatmak yerine, sizlere en üst düzeyde bilimsel doneler sunarak kendi tedavinizin nasıl yapılması gerektiğine kendinizin karar vermenizi sağlamayı hedefliyoruz. Hasta odakli sağlık hizmetleri, hastanın bilincini artırmayı ve hastanın kendi tedavisine kendisinin karar verebileceği bilinç düzeyine ulaşmasını öngörür. Bu sayede, hasta-hekim ilişkisinin temeli daha sağlam atılır ve uygulanacak tedavilerde elde edilecek başarı daha yüksek olur.

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak, sizler için infertilite tanı ve tedavilerinde önemli olan unsurları birleştirerek eğitici bir infertilite bölümü hazırladık. Sağ tarafta yer alan linklerde kadın infertilitesi, erkek infertilitesi ve yapılması gereken test ve tetkikler hakkında kapsamlı bilgiye ulaşacaksınız. Bu bölümlerde kadın üreme fizyolojisi ve erkek üreme fizyolojisi ve normal fizyolojik işleyişin dışına çıkıldığında ne tür problemlerle karşılaşılabileceği hususlarında sizleri bilgilendirmeyi hedefledik. Bu bölümlerde ulaşamadığınız bilgi olması durumunda veya cevaplanmamış sorularınız olması durumunda bizlere ulaşarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.